W przypadku obiektów o dużych gabarytach największe koszty związane z ich eksploatacją są generowane przez ogrzewanie. Administratorzy hal sportowych, produkcyjnych i targowych ciągle starają się zmniejszyć wydatki na ciepło. W ciągu ostatnich kilku lat wyjątkowo surowe zimy jeszcze bardziej dały się we znaki właścicielom i zarządcom wielkogabarytowych budynków.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na tanie i skuteczne ogrzanie dużego pomieszczenia są nagrzewnice gazowe. Wielu projektantów z góry przewiduje ten sposób pozyskiwania ciepła, umieszczając w projekcie budowlanym specjalne kanały, poprzez które nagrzewane są poszczególne pomieszczenia. W kanałach poprowadzone są ujścia dysz, którymi nadmuchiwane jest gorące powietrze wytwarzane przez gazowe nagrzewnice kanałowe.
Kondensacyjne nagrzewnice gazowe posiadają specjalne wymienniki ciepła które powodują szybkie nagrzewanie się powietrza kierowanego do dmuchaw. W niektórych modelach stosowane są układy z podwójnymi wymiennikami, które znacznie wpływają na wydajność urządzenia. Nagrzane powietrze jest prowadzone do kanałów ogrzewających pomieszczenia, a spaliny poprzez wymuszony układ wydalniczy są najczęściej odprowadzane na zewnątrz.
Nagrzewnice używane do nagrzewania powietrza zasilającego kanały grzewcze są umieszczone w obudowach umożliwiających ich swobodną instalację w dowolnym miejscu. Wiele z nich pozwala na swobodne podłączenie przewodów kanałowych, w zależności od potrzeb z boków lub z góry urządzenia. Kondensacyjne nagrzewnice gazowe są niezwykle efektywnymi urządzeniami o bardzo wysokiej sprawności grzewczej.